بسته بندی, جار شیشه ای ویژه بسته بندی عسل

شیشه مربا

شیشه مربا

تاریخچه مربا و شیشه مربا

مربا به عنوان یکی از خوردنی های خوشمزه شناخته می شود. شاید شما فکر کنید که مربا دارای قدمت چندین هزار ساله میباشد اما در واقعیت چنین نیست به دلیل اینکه برای درست کردن مربا نیاز به شکر است و شکر خیلی قدمت بالایی ندارد پس مربا این خوردنی خوشمزه دارای قدمت زیادی نمی باشد ولی با این که مدت زمان طولانی از روش درست کردن آن نمی گذرد دارای طرفدار بسیار زیادی می باشد.

مزایای نگهداری این خوردنی در شیشه چیست؟

شیشه مربا به خاطر اینکه بسیار زیبا و بهداشتی می باشد گزینه بسیار خوب برای نگهداری مربا است.  از همه مهم تر بازیافت شیشه و آسیب نرساندن به محیط زیست و استفاده مجدد برای نگهداری مواد غذایی در منزل می باشد.

حجم شیشه ها

یکی از مشکلات اصلی شیشه های مربا حجم آنها می باشد . برای حل شدن این مشکل شما باید حجم مربای خود را به معادل حجم آب تبدیل نمایید.

چرا ؟ چونکه شیشه  حجم آن ها بر اساس آب سنجیده می شود. به طور مثال شیشه مربا ۲۵۰ سی سی یعنی حجم درون آن ۲۵۰ سی سی یا ۲۵۰ گرم آب می باشد. شما باید با تبدیل این دو به یک دیگر وزن مربای خود را به دست آورید. مربا به دلیل آنکه دارای چگالی  متفاوتی بر اساس نوع درست کردن آن می باشد خیلی سخت است که وزن دقیق آن را بتوان تا قبل از وزن کردن تعیین نمود.

شیشه مربا درب فلزی
شیشه مربا درب فلزی
شیشه استوانه درب کانتینری
شیشه استوانه درب کانتینری

شیشه مربا را شما باید قبل از مصرف یا استفاده کاملا تمیز نمایید . به دلیل آنکه شیشه ها در هنگام تولید در دمای بسیار بالا بخارات ای از مذاب درون آنها بر روی دیواره می نشیند . شما باید قبل از استفاده از آن ها و بسته بندی مربا درون این شیشه ها اقدام به شستشوی آن نمایید

شیشه چهارگوش مربا
شیشه چهارگوش مربا

روش تولید مربا

یکی از روش های تولید مربا ریختن مواد درون شیشه همراه آب و قرار دادن آن درون یک ظرف و جوشاندن مواد درون شیشه مربا می باشد. این روش  بسیار خوب است . ولی باید توجه نمایید شیشه شما نباید در معرض شوک حرارتی قرار بگیرد چون شوک حرارتی می تواند سبب شکسته شدن شیشه شود .و شیشه به طور کلی مقاومت خوبی در مقابل شوک های حرارتی ندارد.

شرایط حرارت دادن شیشه چیست؟

اگر لازم شد شیشه مربا را درون آب جوش قرار دهید . ابتدا باید شیشه را آرام آرام پیش گرم یا با بخار گرمنمود. سپس اقدام به این کار نمایید در کارخانجات عملیات پیش گرم با بخار انجام می گردد . ولی  اگر به روش سنتی قرار است از این شیشه ها استفاده شود ابتدا باید عملیات پیش گرم انجام گردد. یا اینکه شیشه ابتدا داخل یک آب سرد قرار داده شود آرام آرام اقدام به گرم کردن آب نماید.

دلیل شکسته شدن شیشه چیست؟

در این روش خطر شکستن بسیار کم می شود. ولی به طور کل شیشه مقاومت خوبی در مقابل حرارت ندارد .

فقط شیشه هایی که از جنس پیرکس هستند.  قابلیت تحمل دمای بالای ۵۰۰ درجه سانتیگراد را دارد . و مناسب این عملیات می باشد. ولی شیشه های مربا و معمولی ضریب انبساط و انقباض کمی در مقابل حرارت دارند و به دلیل اینکه شکل پذیری آنها کم احتمال شکسته شدن آن وجود دارد. پس بهتر از شما ابتدا مربا را تهیه و سپس درون شیشه های مربا ریخته و آن را بسته بندی نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *